środa, 10 maja 2017

Oficjalny program wizyty w Poznaniu


Witajcie! Otrzymałam wczoraj maila z programem wizyty księcia Radu w Polsce, która odbędzie się 12 maja. Książę odwiedzi Poznań.

Zgodnie z Decyzją Nr 16/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 stycznia 2017 roku Batalion Logistyczny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego przejmuje dziedzictwo tradycji 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii.

Oficjalny program:

Godz. 10:00 – 11.00
Msza święta w obrządku rzymsko-katolickim w intencji żołnierzy batalionu logistycznego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (Klasztor pw. Św. Józefa, ul. Działowa 25 w Poznaniu).

Godz. 11.05
Przemarsz w miejsce uroczystego apelu (Pomnik Armii Poznań w Poznaniu).

Godz. 11:30 – 13.15
Uroczysty apel z okazji przyjęcia tradycji i utożsamienia z 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii (plac przy Pomniku Armii Poznań).

Godz. 13.30 – 17.00
Piknik żołnierski (plac przy Pomniku Armii Poznań):
- pokaz sprzętu wojskowego;
- stoisko Poczty Polskiej (walory filatelistyczne związane z wydarzeniem);
- żołnierska grochówka;

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jako jedna z nielicznych w strukturach Wojska Polskiego kultywuje tradycje jednostek wojskowych m.in. z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. Fakt przejęcia tradycji przez współczesne formacje wojskowe (w tym przypadku przez Batalion Logistyczny z Międzyrzecza) zdarza się niezwykle rzadko i kolejna tego typu inicjatywa może długo nie nastąpić.

57 Pułk Piechoty Karola II Króla Rumunii, którego tradycje ww. Batalion Logistyczny będzie kontynuował był formacją utworzoną w lutym 1919 roku (początkowo jako 3 Pułk Strzelców Wielkopolskich). Pułk na co dzień stacjonował w Poznaniu w koszarach przy ul. Bukowskiej. Brał skuteczny udział w walkach w roku 1920 i później, za co sztandar pułkowy został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego orderem Virtuti Militari. W 1937 roku, podczas wizyty w Poznaniu honorowe szefostwo nad pułkiem objął Król Rumunii Karol II (w uroczystościach w Poznaniu brał udział również syn Króla - Michał I, sprawujący jeszcze rządy na Dworze Królewskim w Rumunii). Szlak bojowy II wojny światowej 57 Pułk Piechoty rozpoczął 1 września w okolicach Nowego Tomyśla i przygranicznego Zbąszynia. Oficjalnie 57pp został rozwiązany we wrześniu 1939 roku po krwawych walkach w okolicach rzeki Bzury.

Uroczystości zostaną poprzedzone konferencją popularno – naukową: „Tradycje Garnizonu Poznań w latach 1918-1939 i ich dziedziczenie przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną”, która odbędzie się w dniu 11 maja br. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

1 komentarz:

  1. http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,690,spotkanie-w-belwederze-z-malzonkiem-nastepczyni-tronu-rumuni.html

    OdpowiedzUsuń